Nyhedsbrev 3/2021 fra BCK

Vi er kommet rigtig godt i gang med sæsonen. Der er fint fremmøde til træningen, og selvom det stadig er lidt koldt, har vi haft rigtig meget godt cykelvejr.

Bestyrelsen har holdt møde og planlagt aktiviteterne for racersæsonen. Herudover har vi drøftet, hvorledes bestyrelsen kan være behjælpelig med at give gruppe 3 nogle bedre cykeloplevelser i klubben. Vi har også drøftet et hængeparti fra corona-nedlukningen; Generalforsamlingen.

Aktiviteter

Søndag den 16.05.2021 kører vi samlet til Hasmark, hvor klubben giver en is. På hjemturen deler vi os op i grupper.

Søndag den 13.06.2021 kører vi samlet til Kerteminde, hvor klubben giver en is. Hjemturen sker igen i grupper

Torsdag den 17.06.2021 siger vi god sommer med en kortere fællestur og efterfølgende grillpølser og  øl/vand.

Efter sommerferien har vi planlagt en endagstur til Ærø. Vi tager færgen over om morgenen og kommer hjem sidst på dagen. Der er afmærkede ruter på hhv. 20, 50 og 100 km. Turen er planlagt til den 14. august.

Weekenden den 24. – 26. september har vi planlagt en tur til Ebeltoft, hvor vi indkvarteres på Ebeltoft Park Hotel fredag. De, der kommer tidligt, kan tage en tur på egen hånd fredag. Lørdag bliver der en længere tur med fælles frokost. Fælles aftensmad, hygge og røverhistorier om aftenen. Søndag kører vi en kortere tur, inden vi kører hjem. Til dette arrangement vil der være en egenbetaling, som fastsættes, når vi kender prisen.

Træning

Som nævnt har vi haft et rigtig flot fremmøde til træningen her i foråret. Det er dejligt. Men det betyder også, at nogle er kommet i rigtig god form, mens andre, der først er ved at starte sæsonen nu, har lidt svært ved at følge med. Det giver en dårlig oplevelse, når man hele tiden føler, at man har svært ved at følge med. Derfor har vi besluttet, at der indtil videre på tirsdags- og torsdagstræningerne, altid er en fra bestyrelsen, der har ansvaret for gruppe 3. Det betyder, at når I tilmelder Jer træning og ønsker at køre gruppe 3 tempo og distance (ca. 40 km med maks. 25 km/t), så kan I være sikker på, at der er en at køre med, og at tempo og distance holdes. Men vi vil dog forsøge at bygge på, så formen kan blive til lidt længere ture.

Generalforsamling

Ifølge klubbens vedtægter skulle vi have afholdt generalforsamling i november måned 2020. På grund af forsamlingsforbuddet har det indtil videre ikke være muligt at afholde en fysisk generalforsamling. Bestyrelsen har vægtet muligheden for at samles til generalforsamlingen meget højt. Derfor vi har valgt ikke at afholde en digital generalforsamling. Nu ser det ud til, at vi i løbet af sommeren igen får mulighed for at samles, så generalforsamlingen kan afholdes. Bestyrelsen mener dog ikke, at det giver mening at afholde en generalforsamling i juni eller juli for at afholde en ny i november. Derfor har vi valgt helt at springe generalforsamlingen 2020 over og afholde ordinær generalforsamling i november 2020. Hvis der er medlemmer, der ikke er enige i dette, bedes I gøre indsigelse overfor bestyrelsen. Vores kontaktoplysninger er på hjemmesiden.

Slutteligt er medlemslisten opdateret – se evt. om alle oplysninger er korrekte. Listen er på hjemmesiden og koden er BCK2021.

De bedste hilsner fra Bestyrelsen.